blacha stalowa Kielce świętokrzyskie

Blachy stalowe – rodzaje i zastosowanie

Blacha stalowa jest produktem walcowanym płaskim. Proces produkcji opiera się na odkształceniu plastycznym w specjalnych walcarkach na gorąco lub zimno Blachę stalową dzieli się w zależności od produkcji na walcowaną na gorąco i na zimno, , a także na powlekane np. cynkiem i tzw. surowe. Głównymi odbiorcami produktów z blachy stalowej jest branża budowlana oraz szeroko pojęty przemysł.

Blacha stalowa walcowana na gorąco

Blachy walcowane charakteryzuje wysoka wytrzymałość, możliwość odkształcania, ciągliwość oraz odporność na pękanie. Oczywiście właściwości blachy zależą przede wszystkim od stopu użytego w jej produkcji. Blacha gorącowalcowana jest często stosowana w produkcji elementów mostów czy konstrukcji stalowych maszyn oraz kontenerów. Doskonale sprawdza się także w budownictwie okrętowym. Produkcja blachy gorącowalcowanej jest znacznie tańsza od wersji walcowanej na zimno, ponieważ zużywa mniej energii

Blacha stalowa walcowana na zimno

Blachy zimnowalcowane mają lepsze właściwości mechaniczne m.in są bardziej plastyczne i wytrzymałe na rozciąganie. Charakteryzują się wyższą trwałością, twardością oraz gładką strukturą. Niestety jest produkcja zużywa więcej energii. Blacha stalowa walcowana ze stali czarnej wykorzystywana jest głównie w przemyśle. Z arkuszy tworzone są m.in elementy pojazdów samochodowych konstrukcji maszyn przemysłowych i produkcyjnych.

Blachy stalowe

udostępnij